Som nytt stall i BTCC gjorde Volvo vad man kunnat förvänta sig bland alla redan etablerade stall. Man led av tekniska och elektriska problem men man klarade av att ta två femte placeringar under säsongen 1994 som bäst.
 
| Förare |Nationalitet |Team
Rickard Rydell Sverige
TWR Volvo 850 Racing Team #15 (Chassi #001)
Jan Lammers Nederländerna
TWR Volvo 850 Racing Team #14 (Chassi #002)

 
 
Brittiska Mästerskapen 1994 (British Touring Car Championships - BTCC)

Förklaring: OS (Position), NO (Nummer), CL (Klass), NAT (Nationalitet), GD (Pole position).
 
Runda 1 - Thruxton - 4 April
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 20 27:19.12 1:20.20 1
2 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 20 27:19.68 1:20.48 2
3 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 20 27:34.38 1:21.65 5
4 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 20 27:36.68 1:21.37 8
5 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 20 27:37.03 1:21.64 6
6 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 20 27:40.34 1:21.82 12
7 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 20 27:48.38 1:22.12 14
8 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 20 27:51.97 1:22.18 15
9 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 20 27:52.57 1:22.00 9
10 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 20 27:55.18 1:22.11 11
11 56   Giampiero SIMONI* ITA Alfa Romeo 155 TS 20 27:56.98 1:20.29 4
12 12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 20 27:58.42 1:22.70 17
13 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 20 28:00.69 1:22.61 13
14 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 20 28:08.40 1:22.71 10
15 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 20 28:20.36 1:23.32 19
16 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 20 28:31.67 1:23.93 26
17 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 20 28:35.58 1:24.11 22
18 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 19 + 1 LAP 1:24.38 24
19 17 P Ian KHAN** GBR Toyota Carina E 19 + 1 LAP 1:24.69 23
20 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 19 + 1 LAP 1:22.15 18
21 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 18 + 2 LAPS 1:21.25 7
22 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i Coupe 18 + 2 LAPS 1:29.21 25
Not Classified
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 16 ACC 1:20.54 3
  13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 14 ACC 1:22.30 16
  14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 4 HUB 1:25.99 21
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 1 ENG 1:33.46 20
Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  1:20.20
 
105.75 mph
 

 
Runda 2 - Brands Hatch Indy - 17 April
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
POS NO CL DRIVER NAT CAR LAPS TIME BEST GD
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 30 24:04.82 47.20 1
2 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 30 24:07.96 46.86 2
3 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:12.74 47.48 5
4 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 30 24:12.96 47.49 8
5 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 30 24:20.18 47.75 6
6 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:20.59 47.68 9
7 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 30 24:22.83 47.85 10
8 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 30 24:29.93 48.04 15
9 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 30 24:30.85 47.93 11
10 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 30 24:31.16 48.15 7
11 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 30 24:31.81 48.02 13
12 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 30 24:49.32 48.38 24
13 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:49.62 48.60 17
14 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:50.55 48.48 19
15 12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 30 24:50.93 48.79 21
16 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 29 + 1 LAP 48.49 20
17 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 29 + 1 LAP 49.11 22
18 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 29 + 1 LAP 47.65 4
19 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 28 + 2 LAPS 47.92 12
20 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 28 + 2 LAPS 48.03 14
21 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i Coupe 28 + 2 LAPS 50.41 27
22 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 20 + 10 LAPS 48.48 16
Not Classified
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 8 ACC 49.47 25
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 6 ACC 47.85 18
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 3 ACC 47.82 3
  24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 0 DNS   23
  17 P Ian KHAN** GBR Toyota Carina E 0      
Fastest Lap
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS   47.20 91.80 mph  
 
Runda 3 - Brands Hatch Indy - 17 April
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 30 23:58.52 47.22 1
2 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:03.94 47.47 3
3 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 30 24:04.71 47.51 4
4 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 30 24:08.92 47.52 5
5 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:12.17 47.60 6
6 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 30 24:13.72 47.71 10
7 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 30 24:22.84 47.61 24
8 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 30 24:24.82 47.81 7
9 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 30 24:27.72 47.77 9
10 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 30 24:30.44 48.21 19
11 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 30 24:31.84 48.02 8
12 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 30 24:32.25 48.00 20
13 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:36.26 48.09 14
14 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 24:36.89 48.03 13
15 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 30 24:37.99 48.14 22
16 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 30 24:41.72 47.96 12
17 12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 29 + 1 LAP 48.37 15
18 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 29 + 1 LAP 48.28 16
19 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 29 + 1 LAP 48.96 17
20 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i Coupe 25 + 5 LAPS 50.19 21
 Not Classified
  23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 DIF 47.87 11
  10   Alain MENU SUI Renault Laguna 11 ENG 47.55 18
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v - DNS   23
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna - DNS   25
  24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 0      
  17 P Ian KHAN** GBR Toyota Carina E 0      
 Disqualified
8 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 30 24:23.81 47.02 2
 Fastest Lap
  56
 
  Giampiero SIMONI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  47.02
 
92.15 mph
 
Runda 4 - Snetterton - 2 Maj
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 22 27:37.45 1:13.83 5
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 22 27:38.45 1:14.21 2
3 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 22 27:40.42 1:13.98 1
4 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 22 27:54.13 1:15.02 8
5 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 22 27:58.58 1:15.27 13
6 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 27:59.71 1:14.89 12
7 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 22 28:03.60 1:15.27 9
8 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 22 28:03.99 1:15.29 10
9 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 22 28:12.80 1:14.94 18
10 12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 22 28:15.82 1:15.26 17
11 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 22 28:18.91 1:15.02 16
12 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 22 28:19.63 1:15.12 14
13 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 22 28:23.54 1:16.11 25
14 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 28:25.08 1:15.79 24
15 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 28:37.81 1:16.25 26
16 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 21 + 1 LAP 1:16.46 28
17 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 21 + 1 LAP 1:15.28 20
18 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i Coupe 21 + 1 LAP 1:18.40 27
Not Classified
  57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 19 ACC 1:14.76 21
  15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 19 ACC 1:15.10 3
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 15 DIF 1:15.42 7
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 15 SUS 1:16.14 22
  4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 14 ACC 1:14.93 11
  17 P Ian KHAN GBR Toyota Carina E 8 MIS 1:16.39 23
  5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 6 ENG 1:15.26 19
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 6 ACC 1:15.38 15
  10   Alain MENU SUI Renault Laguna 0 CLU   4
  33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 0 DNS   6
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  1:13.83
 
95.18 mph
 
Runda 5 - Silverstone National - 15 Maj
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 19:00.64 1:02.40 2
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 18 19:03.32 1:02.38 3
3 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 18 19:03.81 1:02.43 1
4 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 18 19:05.05 1:02.60 5
5 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 18 19:11.14 1:02.85 9
6 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 18 19:11.64 1:02.53 8
7 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 19:11.96 1:02.75 7
8 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 19:12.50 1:02.91 10
9 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 18 19:15.09 1:02.86 13
10 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 18 19:19.64 1:03.23 17
11 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 18 19:21.42 1:03.42 12
12 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 19:23.36 1:03.10 15
13 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 18 19:26.71 1:03.72 22
14 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 18 19:26.91 1:03.06 11
15 12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 18 19:27.34 1:03.49 20
16 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 18 19:27.34 1:03.44 18
17 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 19:27.48 1:03.63 24
18 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 18 19:27.81 1:03.47 19
19 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 18 19:33.26 1:03.43 16
20 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 19:34.25 1:03.45 21
21 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 18 19:40.08 1:03.65 26
22 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 18 19:51.28 1:04.09 25
23 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 17 + 1 LAP 1:06.80 27
 Not Classified
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 16 DIF 1:02.44 4
  21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 13 ACC 1:03.52 14
  14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 9 STE 1:03.52 23
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 6 ACC 1:02.77 6
 Fastest Lap
  3
 
  Paul RADISICH
 
NZL
 
Ford Mondeo Ghia
 
  1:02.38
 
95.16 mph
 
Runda 6 - Silverstone National - 15 Maj
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 22 23:15.22 1:02.35 2
2 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 22 23:15.43 1:02.29 3
3 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 22 23:24.15 1:02.84 5
4 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 23:24.62 1:02.79 7
5 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 22 23:30.19 1:02.84 10
6 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 22 23:30.39 1:02.81 6
7 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 22 23:31.16 1:02.79 9
8 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 22 23:31.16 1:02.74 24
9 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 23:31.57 1:02.84 12
10 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 22 23:34.14 1:03.31 11
11 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 22 23:36.98 1:03.44 16
12 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 22 23:42.96 1:03.65 13
13 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 22 23:43.28 1:03.58 19
14 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 22 23:43.42 1:03.24 14
15 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 22 23:45.21 1:03.29 18
16 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 22 23:47.98 1:03.69 26
17 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 22 23:54.51 1:03.67 17
18 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 22 24:01.56 1:04.01 22
19 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 21 + 1 LAP 1:02.42 4
20 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 20 + 2 LAPS 1:06.58 23
 Not Classified
  25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 11 ACC 1:03.33 20
  21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 11 ACC 1:03.39 25
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS - DNS N/A 1
  23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT - DNS N/A 8
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 - DNS N/A 21
  12   Matt NEAL GBR Mazda Xedos 6 - DNS N/A  
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS - DNS N/A  
 Fastest Lap
  10
 
  Alain MENU
 
SUI
 
Renault Laguna
 
  1:02.29
 
95.30 mph
 
Runda 7 - Oulton Park International - 30 Maj
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 16 28:22.23 1:45.06 1
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 16 28:24.18 1:45.23 3
3 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 16 28:27.89 1:45.40 4
4 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 16 28:28.94 1:45.90 7
5 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 16 28:34.52 1:45.98 6
6 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 16 28:34.94 1:45.52 8
7 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 16 28:36.70 1:45.67 5
8 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 16 28:37.88 1:45.93 11
9 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 16 28:39.87 1:46.05 13
10 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 16 28:40.46 1:46.00 14
11 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 28:46.81 1:46.13 12
12 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 16 28:57.73 1:46.76 17
13 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 16 28:57.90 1:46.55 15
14 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 16 29:03.74 1:46.87 22
15 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 16 29:04.22 1:46.83 20
16 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 16 29:05.67 1:47.11 19
17 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 29:17.86 1:47.13 18
18 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i 15 + 1 LAP 1:52.65 26
 Not Classified
  7   Will HOY GBR Toyota Carina E 14 EXH 1:45.87 10
  8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 11 ACC 1:47.13 14
  17 P Ian KHAN GBR Vauxhall Cavalier 16v 9 ELE 1:49.04 24
  29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 8 EXH 1:46.88 16
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 7 GEA 1:55.20 25
  33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 3 ENG 1:45.48 9
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 1 ENG 1:53.61 2
 Withdrew
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS - DNS N/A  
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS - DNS N/A  
 Fastest Lap
  10
 
  Alain MENU
 
SUI
 
Renault Laguna
 
  1:45.06
 
95.08 mph
 
Runda 8 - Donington Park GP - 12 Juni
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 25:31.99 1:40.32 3
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 15 25:36.36 1:40.49 1
3 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 15 25:40.01 1:40.62 2
4 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 15 25:42.48 1:41.13 5
5 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 15 25:49.07 1:40.70 4
6 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 25:49.24 1:41.47 9
7 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 15 25:50.96 1:41.60 8
8 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 15 25:53.92 1:42.05 12
9 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 15 25:55.76 1:41.54 6
10 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 15 25:59.40 1:41.95 13
11 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 15 26:01.01 1:42.76 10
12 21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 15 26:01.20 1:42.86 19
13 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 15 26:02.06 1:42.68 16
14 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 15 26:07.53 1:42.44 17
15 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 15 26:11.58 1:42.38 15
16 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 15 26:12.85 1:42.46 20
17 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 15 26:14.75 1:42.66 14
18 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 15 26:16.10 1:42.56 21
19 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:17.49 1:43.42 23
20 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:24.36 1:43.34 22
21 17 P Ian KHAN GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:41.10 1:45.18 25
22 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 15 26:42.62 1:44.77 24
23 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 14 + 1 LAP 1:46.90 27
24 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i 14 + 1 LAP 1:47.82 26
 Not Classified
  8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 11 OIL 1:43.27 18
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 9 ENG 1:41.64 7
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 6 ACC 1:42.90 11
 Fastest Lap
  4
 
  John CLELAND
 
GBR
 
Vauxhall Cavalier 16v
 
  1:40.32
 
89.71 mph
 
 
Runda 9 - Donington Park GP - 12 Juni
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 25:22.11 1:40.55 1
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 15 25:24.06 1:40.35 2
3 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 25:40.94 1:41.19 6
4 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 15 25:44.62 1:41.78 5
5 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 15 25:47.57 1:41.62 8
6 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 15 25:49.34 1:42.21 4
7 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 15 25:51.88 1:42.05 10
8 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 15 25:52.59 1:41.86 27
9 21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 15 25:53.25 1:42.21 12
10 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 15 25:53.90 1:41.44 9
11 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 15 25:54.75 1:41.54 7
12 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 15 25:56.78 1:42.16 13
13 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 15 25:58.56 1:42.21 17
14 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 15 26:01.33 1:43.02 15
15 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 15 26:04.87 1:42.77 14
16 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 15 26:13.44 1:42.60 18
17 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:15.56 1:43.67 19
18 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:16.38 1:43.50 20
19 17 P Ian KHAN GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 26:27.67 1:44.18 21
20 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 15 26:50.68 1:42.04 16
21 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i 15 26:57.09 1:45.86 24
 Not Classified
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 3 CLU 1:50.45 22
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 3 GEA 1:50.45 23
  15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 1 ELE 1:55.23 11
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS - ENG N/A 3
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS - ENG N/A 26
  8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 - DNS N/A 25
 Fastest Lap
  3
 
  Paul RADISICH
 
NZL
 
Ford Mondeo Ghia
 
  1:40.35
 
89.68 mph
 
Runda 10 - Brands Hatch GP - 26 Juni
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 28:02.22 1:31.96 2
2 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 28:02.42 1:32.06 1
3 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 18 28:06.60 1:32.49 4
4 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 18 28:06.77 1:32.59 7
5 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:08.79 1:32.55 12
6 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 18 28:14.19 1:32.54 6
7 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 18 28:18.10 1:32.80 9
8 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 18 28:19.49 1:32.99 10
9 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 18 28:22.02 1:32.44 5
10 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 18 28:22.46 1:33.07 13
11 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 18 28:23.86 1:33.35 18
12 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 28:27.92 1:33.30 11
13 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 18 28:30.78 1:33.28 14
14 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 18 28:31.59 1:33.31 17
15 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 18 28:39.46 1:33.54 24
16 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:39.90 1:33.63 22
17 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:46.05 1:33.83 23
18 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 18 28:49.09 1:33.71 20
19 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:55.40 1:33.37 16
20 17 P Ian KHAN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 29:03.21 1:34.82 25
21 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 17 + 1 LAP 1:38.49 27
 Not Classified
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 17 ACC 1:32.29 3
  7   Will HOY GBR Toyota Carina E 13 TRM 1:33.70 21
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 12 TYR 1:33.00 8
  34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 12 ACC 1:33.56 15
  8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 0 MIS N/A 19
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v - DNS N/A 26
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  1:31.96
 
101.79 mph
 

 
Runda 11 - Brands Hatch GP - 26 Juni
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 28:00.41 1:31.78 1
2 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 28:00.67 1:32.87 2
3 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 18 28:02.36 1:32.15 3
4 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:07.14 1:32.34 5
5 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 18 28:13.17 1:32.58 6
6 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 18 28:14.04 1:32.39 9
7 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 18 28:16.88 1:32.61 8
8 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 18 28:18.63 1:33.07 10
9 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 18 28:19.91 1:32.99 11
10 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:20.75 1:32.87 19
11 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 18 28:24.45 1:32.20 24
12 24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT 18 28:25.71 1:32.69 14
13 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 28:26.06 1:32.86 12
14 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 18 28:26.15 1:32.38 4
15 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 18 28:30.38 1:33.31 18
16 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 18 28:38.90 1:32.74 7
17 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 18 28:38.19 1:33.19 23
18 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 28:45.65 1:33.60 25
19 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 18 28:46.48 1:33.51 26
20 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 28:51.74 1:33.10 16
21 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 18 29:09.54 1:34.25 15
22 17 P Ian KHAN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 29:10.74 1:35.24 20
 Not Classified
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 13 TYR 1:32.49 22
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 13 ELE 1:38.22 21
  13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 11 PUN 1:32.96 13
  30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 0 ACC N/A 17
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v - DNS N/A 27
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  1:31.78
 
101.99 mph
 
Runda 12 - Silverstone GP - 10 Juli
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 12 24:40.26 2:02.00 1
2 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 12 24:42.22 2:01.76 3
3 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 12 24:48.31 2:02.60 9
4 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 12 24:52.52 2:02.79 4
5 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 12 24:53.94 2:02.92 5
6 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 12 24:55.46 2:03.10 8
7 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 24:56.23 2:03.02 16
8 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 12 25:08.05 2:03.84 11
9 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 12 25:09.65 2:04.04 14
10 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 12 25:12.01 2:03.92 23
11 8   David LESLIE GBR Mazda Xedos 6 12 25:14.24 2:04.53 21
12 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 12 25:23.34 2:04.12 17
13 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 25:27.79 2:05.81 25
14 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 11 + 1 LAP 2:09.45 27
15 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 11 + 1 LAP 2:04.74 22
 Not Classified
  57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 8 MIS 2:04.41 20
  13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 4 DAM 2:05.09 18
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 1 EXH 2:18.41 26
  21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 0 ELE N/A 2
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 0 DAM N/A 7
  33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 0 ACC N/A 15
  4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v - ACC N/A 10
  5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E - ACC N/A 6
  34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT - ACC N/A 13
  24   Eric VAN DE POELE BEL Nissan Primera 2.0 eGT - ACC N/A 19
  23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT - ACC N/A 12
  30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v - ACC N/A 24
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  2:01.76
 
92.89 mph
 
Runda 13 - Knockhill - 31 juli
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 32 30:00.26 55.18 3
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 32 30:00.61 55.17 1
3 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 32 30:00.71 54.99 4
4 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 30:11.80 55.34 11
5 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 30:16.94 55.70 12
6 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 32 30:21.75 55.65 6
7 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 32 30:22.57 56.04 14
8 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 32 30:23.08 55.87 16
9 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 32 30:23.41 55.95 17
10 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 32 30:30.47 56.08 19
11 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 32 30:32.20 55.92 13
12 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 32 30:55.31 56.77 22
13 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 31 + 1 LAP 57.57 23
14 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 30 + 2 LAPS 55.88 10
 Not Classified
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 25 GEA 56.59 20
  56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 23 ENG 55.51 5
15 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 21 NC 55.71 9
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 20 ACC 56.02 18
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 19 HAN 55.20 2
  14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 16 NC 55.77 15
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 6 ACC 55.42 8
  25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 4 STE 1:07.56 21
 Disqualified
4 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 32 30:06.48 55.16 7
 Fastest Lap

 

  2
 
  Steve SOPER
 
GBR
 
BMW 318i
 
  54.99
 
85.10 mph
 
 
Runda 14 - knockhill - 31 Juli
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 32 29:54.21 55.02 3
2 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 32 29:55.70 55.08 2
3 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 32 29:56.86 55.09 1
4 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 32 29:57.37 55.06 4
5 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 29:57.85 55.23 5
6 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 29:58.13 55.34 6
7 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 32 30:12.52 55.65 9
8 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 32 30:13.22 55.53 10
9 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 32 30:20.70 55.89 17
10 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 32 30:22.58 55.55 7
11 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 32 30:23.21 55.85 20
12 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 32 30:25.26 55.62 21
13 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 32 30:26.39 55.70 8
14 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 32 30:27.23 55.95 15
15 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 32 30:27.95 55.62 12
16 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 32 30:37.25 56.25 11
17 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 + 2 LAPS 57.74 23
18 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 24 + 8 LAPS 56.96 13
 Not Classified
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 24 ENG 57.43 14
  18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 9 PUN 55.64 18
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v - DNS N/A 16
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 - DNS N/A 19
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS - DNS N/A 22
 Fastest Lap
  2
 
  Steve SOPER
 
GBR
 
BMW 318i
 
  55.02
 
85.05 mph
 
Runda 15 - Oulton Park International - 14 Augusti
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 16 28:09.63 1:44.16 2
2 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 16 28:12.58 1:44.51 1
3 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 16 28:18.24 1:44.78 5
4 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 16 28:18.66 1:44.92 6
5 21   Roberto RAVAGLIA ITA BMW 318i 16 28:18.94 1:44.63 4
6 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 16 28:26.29 1:44.71 7
7 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 16 28:29.73 1:45.12 13
8 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 16 28:39.58 1:45.00 9
9 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 16 28:44.36 1:46.07 14
10 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 28:44.55 1:45.87 11
11 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 16 28:51.34 1:46.70 19
12 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 16 28:55.83 1:46.01 16
13 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 28:57.30 1:46.72 15
14 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 16 28:58.54 1:45.76 18
15 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 16 29:39.66 1:47.61 22
16 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318iS Coupe 15 + 1 LAP 1:50.96 24
17 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 14 + 2 LAPS 1:49.63 23
18 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 13 + 3 LAPS 1:49.39 20
 Not Classified
  33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 12 ENG 1:45.30 12
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 10 ENG 1:45.04 8
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 5 GBX 1:48.07 17
  22 P Geoff STEEL GBR BMW 318is 4 SUS 1:52.88 25
  15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 3 RAD 1:50.22 10
  4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 0 ACC N/A 3
  29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 0 ACC N/A 21
 Fastest Lap
  1
 
  Joachim WINKELHOCK
 
GER
 
BMW 318i
 
  1:44.16
 
95.91 mph
 
 
Runda 16 - Brands Hatch Indy - 29 Augusti
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 32 25:52.01 47.50 1
2 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 32 25:52.60 47.58 4
3 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 32 25:55.56 47.73 3
4 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 32 26:02.26 47.91 7
5 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 32 26:07.15 47.92 2
6 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 32 26:08.06 48.00 10
7 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 32 26:08.19 47.70 6
8 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 32 26:08.34 48.17 11
9 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 32 26:11.17 48.09 8
10 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 32 26:11.43 48.18 14
11 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 32 26:12.18 48.02 12
12 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 32 26:13.43 48.23 17
13 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 26:13.68 48.02 20
14 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 32 26:15.75 48.02 9
15 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 32 26:16.37 48.04 5
16 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 32 26:18.74 48.22 15
17 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 32 26:22.25 48.46 18
18 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 32 26:27.10 48.60 22
19 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 32 26:28.19 48.59 19
20 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 32 26:39.73 48.68 18
21 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i 31 + 1 LAP 49.85 24
22 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 30 + 2 LAPS 48.44 21
23 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i 30 + 2 LAPS 50.77 25
 Not Classified
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 14 ACC 48.92 23
  4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 1 OIL 59.51 13
 Fastest Lap
  1
 
  Joachim WINKELHOCK
 
GER
 
BMW 318i
 
  47.50
 
91.22 mph mph
 
 
Runda 17 - Brands Hatch Indy - 29 Augusti
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 29 23:27.38 47.64 1
2 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 29 23:28.01 47.61 2
3 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 29 23:29.64 47.72 3
4 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 29 23:34.28 47.78 5
5 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 29 23:38.21 47.99 9
6 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 29 23:38.37 48.06 10
7 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 29 23:41.92 47.68 7
8 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 29 23:48.21 48.09 15
9 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 29 23:54.43 48.43 17
10 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 29 24:05.91 48.47 19
11 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 29 24:09.02 48.70 22
12 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 28 + 1 LAP 49.78 24
13 22 P Geoff STEEL GBR BMW 318i 28 + 1 LAP 50.39 23
 Not Classified
  29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 20 ACC 48.55 18
  11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 17 THR 47.78 4
  13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 13 RIM 48.05 8
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 12 STE 48.80 20
  9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 1 ACC 58.17 13
  18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 - DNS N/A 6
  7   Will HOY GBR Toyota Carina E - DNS N/A 12
  23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT - DNS N/A 16
  33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia - DNS N/A 11
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i - DNS N/A 21
  4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v - DNS N/A 25
 Disqualified
8 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 29 23:46.92 47.95 14
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  47.61
 
91.00 mph
 
Runda 18 - Silverstone GP - 11 September
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 9 18:36.68 2:02.76 1
2 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 9 18:37.43 2:02.83 3
3 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 9 18:40.18 2:02.80 7
4 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 9 18:44.00 2:02.81 6
5 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 9 18:47.63 2:03.22 9
6 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 9 18:48.90 2:03.59 4
7 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 9 18:51.31 2:03.09 12
8 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 9 18:51.55 2:03.32 11
9 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 9 18:56.92 2:03.69 15
10 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 9 18:57.98 2:04.42 16
11 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 9 18:59.35 2:04.45 24
12 13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 9 19:00.58 2:04.10 19
13 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 9 19:01.54 2:03.60 10
14 32   Kelvin BURT GBR Ford Mondeo Ghia 9 19:03.50 2:04.76 14
15 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 9 19:05.66 2:05.21 18
16 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 9 19:10.99 2:06.07 17
17 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 9 19:11.32 2:04.76 23
18 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 9 19:13.20 2:05.66 22
19 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 9 19:14.13 2:05.72 20
20 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 9 19:15.56 2:04.80 21
21 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 9 19:18.45 2:05.50 25
22 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 9 20:00.71 2:01.78 5
23 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i 6 + 3 LAPS 2:08.23 26
 Not Classified
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 8 ENG 2:02.56 8
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 3 ENG 2:02.25 2
  18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 0 FUE N/A 13
 Fastest Lap
  2
 
  Steve SOPER
 
GBR
 
BMW 318i
 
  2:01.78
 
92.88 mph
 
Runda 19 - Silverstone GP - 11 September
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 12 24:43.95 2:01.61 2
2 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 12 24:45.94 2:01.97 3
3 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 12 24:47.44 2:02.51 6
4 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 24:49.64 2:02.72 4
5 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 12 24:56.07 2:02.36 22
6 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 12 24:58.12 2:03.51 5
7 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 12 24:58.54 2:03.44 7
8 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 12 25:01.49 2:03.27 13
9 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 25:01.72 2:03.13 8
10 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 12 25:07.71 2:03.98 9
11 32   Kelvin BURT GBR Ford Mondeo Ghia 12 25:08.53 2:03.22 14
12 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 12 25:15.20 2:04.42 10
13 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 12 25:20.71 2:04.46 20
14 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 12 25:21.87 2:05.16 15
15 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 25:23.57 2:05.44 19
16 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 12 25:23.85 2:05.11 17
17 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 12 25:36.45 2:04.37 16
18 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 11 + 1 LAP 2:03.89 1
 Not Classified
  19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 9 ELE 2:05.59 18
  23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 3 DAM 2:07.39 11
  13   Eugene O'BRIEN GBR Peugeot 405 Mi16 0 ACC N/A 12
  18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 0 FUE N/A 26
  3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia - DNS N/A 24
  1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i - DNS N/A 25
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v - DNS N/A 21
  26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i - DNS N/A 23
 Fastest Lap
  55
 
  Gabriele TARQUINI
 
ITA
 
Alfa Romeo 155 TS
 
  2:01.61
 
93.01 mph
 
Runda 20 - Donington Park GP - 18 September
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 18 30:26.79 1:40.50 2
2 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 18 30:30.69 1:40.58 5
3 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 30:36.88 1:40.93 4
4 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 18 30:39.12 1:40.61 1
5 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 18 30:51.38 1:41.43 6
6 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 18 30:53.69 1:41.99 10
7 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 18 30:55.34 1:41.86 9
8 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 31:01.91 1:41.67 7
9 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 31:02.67 1:41.81 15
10 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 18 31:05.49 1:42.19 12
11 31   Robb GRAVETT GBR Ford Mondeo Ghia 18 31:05.49 1:41.91 16
12 2   Steve SOPER GBR BMW 318i 18 31:08.22 1:40.87 3
13 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 18 31:09.29 1:42.18 14
14 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 31:24.70 1:43.43 20
15 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 31:27.28 1:43.08 19
16 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 18 31:28.04 1:42.97 21
17 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 18 31:28.50 1:43.34 22
18 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 18 31:42.18 1:41.76 13
19 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 18 32:00.18 1:42.66 17
20 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 17 + 1 LAP 1:41.85 11
21 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i 17 + 1 LAP 1:47.43 25
22 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 16 + 2 LAPS 1:42.37 18
23 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 15 + 3 LAPS 1:43.49 23
 Not Classified
  27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 3 ACC 1:43.83 24
  55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 1 ACC 1:50.04 8
 Fastest Lap
  3
 
  Paul RADISICH
 
NZL
 
Ford Mondeo Ghia
 
  1:40.50
 
89.55 mph
 
Runda 21 - Donington Park GP - 18 September
 
POS NO CL Förare NAT Bil Varv Tid Bästa Pole
1 56   Giampiero SIMONI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 30:30.75 1:40.28 3
2 10   Alain MENU SUI Renault Laguna 18 30:33.88 1:40.11 2
3 1   Joachim WINKELHOCK GER BMW 318i 18 30:38.95 1:40.75 4
4 55   Gabriele TARQUINI ITA Alfa Romeo 155 TS 18 30:42.16 1:40.34 25
5 4   John CLELAND GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 30:48.99 1:40.88 8
6 5   Julian BAILEY GBR Toyota Carina E 18 30:49.48 1:41.25 6
7 7   Will HOY GBR Toyota Carina E 18 30:50.02 1:41.00 18
8 11   Tim HARVEY GBR Renault Laguna 18 30:51.04 1:41.31 5
9 3   Paul RADISICH NZL Ford Mondeo Ghia 18 30:51.13 1:39.89 1
10 33   Andy ROUSE GBR Ford Mondeo Ghia 18 30:52.89 1:41.16 20
11 18   Patrick WATTS GBR Peugeot 405 Mi16 18 30:55.39 1:41.40 7
12 15   Rickard RYDELL SWE Volvo 850 SE 18 30:58.59 1:41.41 10
13 9   Jeff ALLAM GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 30:59.60 1:41.55 9
14 57   Tim SUGDEN GBR Toyota Carina E 18 31:04.14 1:42.11 19
15 34   Tiff NEEDELL GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 31:06.63 1:42.59 15
16 14   Jan LAMMERS NED Volvo 850 SE 18 31:12.83 1:41.59 13
17 29 P James KAYE GBR Toyota Carina E 18 31:23.94 1:42.44 17
18 23   Kieth O'DOR GBR Nissan Primera 2.0 eGT 18 31:24.74 1:42.42 22
19 19 P James THOMPSON GBR Peugeot 405 Mi16 18 31:26.80 1:42.72 16
20 25 P Nigel SMITH GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 31:27.42 1:42.29 23
21 30 P Chris GOODWIN GBR Vauxhall Cavalier 16v 18 31:31.93 1:42.58 14
22 27 P Nigel ALBON GBR Renault 19 16v 18 32:01.97 1:44.01 24
23 26 P Hamish IRVINE GBR BMW 318i 17 + 1 LAP 1:46.78 21
 Not Classified
  2   Steve SOPER GBR BMW 318i 4 GEA 1:41.57 12
  31   Robb GRAVETT GBR Ford Mondeo Ghia 2 ACC 1:41.86 11
 Fastest Lap
  3
 
  Paul RADISICH
 
NZL
 
Ford Mondeo Ghia
 
  1:39.89
 
90.09 mph